20 Eylül 2016 Salı

Yayınlama Tarihi: Salı, Eylül 20, 2016 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

Alan Adı Nasıl Belirlenmeli?


Yeni bir Firma, Ürün veya Hizmet tanıtımı için yeni bir alan adına ihtiyacınız var. Alan adı uzantınız nasıl olmalı? Alan adlarında tire (-) kullanılmalı mı? Alan adınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, size 6 maddede anlatmaya çalışalım.

1. Anlaşılır olsun, Yazılması kolay olsun. Alan adınızı tanıştığınız bir kişiye söylediğinizde ne demek istediğinizi, nasıl yazılacağını kolay anlaması gerekir. 
Bunu nasıl mı belirleyeceksiniz? “Radiotest” denilen ve oldukça basit bir yöntemle sonuçları görebilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize “yeni alan adınızı” bir kez söyleyin ve ne anladıklarını bir kağıda yazmalarını isteyin. Sonuçlara çok şaşıracaksınız – beklide şaşırmazsınız çünkü çok iyi anlaşılan bir alan adı seçmişsinizdir. 

2. Akılda kalıcı olsun. Alan adlarında şöyle bir mantık var; “ne kadar kısa o kadar iyi”. Ancak şöyle bir problemle karşı karşıya kalıyorsunuz; kısa alan adlı yaygın alan ad uzantılarına erişmek çok zor çünkü genelde başka kullanıcılar bu alan adlarını yıllar önce kayıt altına almıştır.
Örneğin http://webtalkblogwebdesignblogundwebdesigninspirationvonmikagustavson.com.de/ adlı alan adı dünyanın en uzun alan adlarından biri olarak gösteriliyor. Bunun yerine Google’in bir alan adı olan http://g.co veya Twitter’in bir alan adı olan http://t.co çok daha akılda kalıcı değil mi? 
Tabi ki farklı alan adı uzantıları ile yine kısa alan adlarına erişmek mümkün. Bu konuya aşağıda tekrar yer vereceğiz.

3. SEO bakımından alan adında “Keyword” kullanılması aramalarda daha kolay bulunmanızı sağlayabilir. Ancak burada da abartmamak lazım.
Örneğin: “elma-muhendislik.com” bir mühendislik firması için oldukça güzel (elma değil de başka bir şey de olabilir tabi ki) bir alan adı. Ancak bunu abartıp “elma-muhendislik-mimarlik-insaat.com” olarak belirlerseniz SEO anlamında da pek verim alamayacaksınızdır ve müşterileriniz de web sayfanızı bulmakta oldukça zorlanacaktır.

4. Alan adınızı belirlerken sadece Türkiye’de mi hizmet vermeyi hedefliyorsunuz uluslararası bir hedefiniz de var mı? Türkiye için kurumsal alan adı olarak “com.tr” almanızı öneririz, ancak daha da önemlisi “.com” uzantısını da almaya çalışın. Yoksa başka biri alacaktır.. 

5. Alan adında Tire sadece kaçınılmaz veya iki kelimeden oluşuyorsa seçilmeli. Yukarda belirttiğimiz örnekteki gibi “elma-muhendislik.com” alan adı iki kelimeden oluşuyor ve tire kullanılabilir. Bizim önerimiz  “elmamuhendislik.com” alan adını da almanız yönünde olur. Böylece her iki şekilde size ulaşılır.

6. Yurtdışında da faaliyet göstereceksiniz alan adınızı belirlerken farklı dillerdeki anlamalarına da bakmayı ihmal etmeyin. Bunun için en iyi örneklerden biri Ford Markasına bağlı ve 1970 ile 1980 arasında üretilen Pinto adlı aracın adıdır. Ford reklam kampanya sloganı olarak “put a Pinto under your tree” seçmiştir. Ancak bu sloganı Portekizli müşterileri pek hoş karşılamamış Neden mi? “pinto” kelimesinin tercümesine bir göz atarsanız…      edit

0 yorum:

Yorum Gönder