13 Ocak 2015 Salı

Yayınlama Tarihi: Salı, Ocak 13, 2015 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

SEO MitleriBu blog yazımızda Yeni Web sayfası yaptıranlar, mevcut web sayfası olan ve arama motorlarında üst sırada yer almak isteyenler tarafından devamlı olarak sorulan ve aslında “Mit”lerden başka bir şey olmayan konulara ışık tutmaya çalışalım.

//1 “SEO için oluşturulan içerik metinleri 300, 500 veya 1000 kelimeden oluşmalı.”

Web sayfamızda 300 adet ürün sattığımızı düşünelim. Her bir ürün için 300, 500 veya 1000 kelimelik SEO açıklamasını web sayfasına girdiğimizde Google sayfamızı kaliteli bir sayfa olarak algılayacak ve bizim sayfamızı üst sıralara taşıyacağını düşünüyorsanız; YANILIYORSUNUZ.

Tabiki açıklayıcı bir metin kısacık bir cümleden iyidir. Ancak 300, 500 hatta 1000 kelime – bir kıyafet askısı için de pek uygun olmayacaktır. Google bir sayfanın ziyaret süresini ve bu sayfadaki içerik görsel etkileşimi analiz edebilmekte. Hatta siz sırf SEO olsun diye uzun uzun metinler yazar ve bu metinlerin içine backlink verirseniz, Google sizin sayfayı Spam olarak işaretlerse çok da şaşırmamak gerekir.

Siz en iyisi ürünün/hizmetin hakkını verin ve SEO metninizi ona göre - abartmadan - uygun ölçüde yazın.

//2. “HTML Kodların içinde “H1” ve “H2” tag'ları bulunmalı.”

Bu gibi söylemler belki 10 yıl önce geçerliliği vardı, ancak şu anda Google çok daha akıllı ve sayfanızın analizini gerçekleştirirken bu gibi yardımcı “tag”lara ihtiyaç duymamakta.

Bunun yerine sayfanıza semantik bir yapıda oluşturun. Menü yapınız belli bir şemada olsun, linkleriniz anlaşılır bir yapıda olsun. Arama motorları tarafından düzgün bir şekilde indekslenmek için; a) sayfanız hızlı çalışsın (temiz bir şekilde kodlanmış, gereksiz javascript’lerden arınmış, hızlı çalışan bir sunucudan yayınlansın), b) İçerikler anlaşılır, karmaşadan uzak olarak oluşturulsun. c) gizli metinlerden kaçınılsın. Faydasını göreceksiniz.

//3. “Ne kadar çok backlink o kadar iyi!”

Keşke bu kadar basit olsaydı. O zaman backlink satan firmalardan 500 -1000 veya daha fazla link satın alırdık ve SEO işlemimiz tamamlamış olurdu. Ancak, Arama motorları ve özellikle Google Backlink’in hangi sayfalardan verildiğini, sayfaların sizin web sayfanız ile nasıl bir bağlantısı olduğunu (içeriklerin analizi), linklerin oluşma süresini ve daha birçok faktörü incelemekte..

Backlink’e çok fazla kafanızı yormayın ve “yasadışı” yollara başvurmayın. Siz web sayfanızda kaliteli içerik oluşturduğunuzda zaten zamanla sayfanıza ve alt sayfalarınıza link verilecektir.

 //4. “Web sayfamdan dış bağlantı linki vermeyelim; SEO için kötü oluyormuş!”

Acaba bu “mit”i kim yarattı? Yok öyle bir şey arkadaşlar. Tabiki 1000 adet dış bağlantı linki verirseniz ozaman garip duracaktır (tabiki bir firma rehber sayfası değilseniz). Ancak internet zaten bir birine bağlı linklerden oluşan kocaman bir ağ değil midir? Arama motorları sayfalardan sayfalara birbirlerini bağlayan linklerden ulaşmaz mı? Eh neden dış bağlantı linki verilmesin?

//5. “Biz önce web sayfasını yaptıralım, SEO’yu sonra düşünürüz.”

Bu aslında pek de “Mit” sayılmaz, çünkü birçok müşteri bilinçsizlik nedeni ile konuya böyle yaklaşıyor (Dijital Medya Ajansınız sizi yönlendiremezse Siz doğrusunu nereden bileceksiniz? Herkes kendi işini bilmeli..)

SEO, Web Sayfa içeriği, Menü Dizin yapısı, Sunucu kalitesi, Temiz kodlama ve onlarca faktörden oluşmaktadır.. SEO’ya başta kısmen önem vermezseniz, sonradan iki katını ödemek zorunda kalırsınız.

Uzun lafın kısası; Heyecan Yok! Ama Google her gün daha da akıllanıyor. Yıllar önce arama motorlarını kandırmak için yapılanları artık bir kenara bırakılabilir. Çünkü Google akıllı ve internetde yer alan milyonlarca sayfalar arasında kullanıcının aradığı sayfaları ekrana yansıtmayı kendine görev edinmiş.

Siz ilk sayfada yer almak istiyorsanız; a) Web Sayfanızı profesyonellere, alt yapısını yetkin kişilere hazırlatın.. b) Google Adwords reklamları verin.

      edit

0 yorum:

Yorum Gönder