13 Aralık 2014 Cumartesi

Yayınlama Tarihi: Cumartesi, Aralık 13, 2014 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

Google'in Sizin Hakkınızda Bildikleri... #2

Google'in sizin hakkında bildikleri hakkındaki yazımızın ikinci bölümünü yayınlamanın zamanı geldi..

İnternet'te gezinirken o kadar çok iz bırakıyoruz ki, google bunu değerlendirip kendi reklam çalışması için kullanıyor. Bu konu hakkında ilk yazımızda söz etmiştik.

Şimdi ise küçük bir listede google'in sizin hakkında bildiklerine sizin de göz atmanızı sağlayacağız.

1. Google Preferences: Google kişiye özel reklam yayınlayabilmek için sizin profil bilgilerinizi tamamlamakta. Yaş, Cinsiyet, ilgi alanları vs. Böylece size, sizin ilgi alanınız dahilinde olan reklamları yayınlanabilmekte..


2. Google Location History: Buralarda bulundunuz. Eğer Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz varsa (ve ayarlarında konum belirlemeyi kısıtlamadıysanız) Google sizin nerelerde bulunduğunuzu kolaylıkla belirleyebilmekte. Böylece en yakın mağaza/restorant/bar vs.'nin reklamını size sunabilmekte.


3. Google Search History: Google arama motorunda gerçekleştirmiş olduğunuz tüm arama kelimelerini, cümlelerini ve tıklamış olduğunuz reklamları kayıt altında tutmakta. Şimdiye kadar neleri mi aradınız? Buyurun aşağıdaki linkten devam edin..


4. Google Activity: Hangi cihazlarla Google'i kullandığınızı Google biliyor. Hangi cihazlarla nereden internete bağlandığınızı Google size listeleyebiliyor. 


5. Google Permissions: Hangi ikincil uygulamaların "add-ons" - Google Hesabınıza erişimi olduğunu öğrenmek istermisiniz? Yetkileri kaldırmak mı istiyorsunuz?


6. Google Takeout: Google'in sizin hakkında bildiklerini bilgisayarınıza indirin. Tarayıcı Favorilerinizi, E-Mail'leri, Kişileri, Profil bilgileri, Youtube Videoları, Fotoğraflarınızı ve birçok bilgiyi bilgisayarınıza indirin...


      edit

0 yorum:

Yorum Gönder