7 Ağustos 2014 Perşembe

Yayınlama Tarihi: Perşembe, Ağustos 07, 2014 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

Mobil Cihaz App’i mi Responsive Web Sitesi mi?


Her işletmenin artık bir web site zorunluluğu bulunmakta – burada tartışılacak bir şey yok. Ancak bir çok kullanıcının bilmediği, internet’e erişimi olan tüm cihazların Web Sayfa görünümünü aynı şekilde ekrana yansıtmadığı. Cihazların farklı ekran ebatları ve buna bağlı olarak farklı ekran çözünürlükleri bulunmakta. 2010 yılında ortalama 97 farklı ekran ebat bulunduğunu düşünürsek, şu anda (2014 üçüncü çeyrek verileri) bu 255’in üzerinde.

Peki, Kurumsal firmaların seçenekleri nedir? Tüm kullanıcılara en iyi – en kullanışlı web sayfa deneyimi sunulabilmesi için ne yapılmalı?

Yukarıdaki Soruyu iki farklı seçenekle cevaplamak istiyorum.

// Mobil Cihaz Aplikasyonu (kısaca App)

App’ler Mobil Cihazlara göre kodlanan ve Andorid, iOS, Windows Mobile ve Blackberry için farklı kodlama dillerinde hazırlanan küçük yazılımlardır. (Daha ayrıntılı bilgi için Mobil Aplikasyonlar – ing.).
App’ler cihazların özelliklerine, ekran çözünürlüklerine göre tasarlanır ve kodlanır ve bu yüzden belirgin elementler barındırır ve hızlı kullanım için optimize edilmektedir. App’ler mobil cihazın üzerine yüklenir ve bu yüzden kullanıcı tarafından hızlı ulaşılır ve her zaman ulaşılır. App’ler birçok içeriğe internet bağlantısı olmadan da ulaşılmasını sağlar (duruma göre – hazırlanan app’e göre). Ancak bir App yeterli olmuyor, her cihaz işletim sürümüne göre bir App kodlamanız gerekmekte (Farklı ekran çözünürlüklerine göre optimize edilmiş ekran boyutlandırmaları yapılmak durumunda vs.). Ayrıca Kullanıcı App’i App Store’lardan (örneğin; Google Play ve iTunes) indirmek ve mobil cihazına yüklemek zorunda.

// Responsive Web Tasarım [Ölçeklenir Web Tasarım]

Responsive bir Web Sayfa cihazı tanıyor ve buna göre farklı tepkiler veriyor. Örneğin çok küçük ekranlı bir Mobil cihazla web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıya sadece gerekli bilgileriniz gösterilebilir – Firma Bilgileri, Adres ve Telefon Numaranız. Daha büyük ekranlı mobil Cihazlarda ve Tabletlerde Sayfa yapısını Bilgisayar ekranından farklı ancak tüm bilgilerin yer aldığı ve dokunmatik ekrana göre tasarlanmış bir web sayfası sunulabilir. – Yani Tasarım Kullanıcın Cihazına göre Ölçeklenmekte. Sadece ekranda büyüyüp küçülmekle kalmıyor, kullanıcı ile interaktif bir iletişimde bulunuyor.

// Deneyimsel Örnekler:

Sosyal Community (Topluluk) Siteleri;
Çok sayıda üyesi bulunan sosyal topluluk web siteleri için App’ler avantaj sağlayacaktır. Üyeleri uzun uzun internete girip ‘log-in’ olmalarına gerek kalmadan tek bir ikona dokunma ile sosyal community’lerine bağlanmış olacaklar. App’le birlikte gelen sistemin; genel tasarımı, yazılımın ana kodlaması cihaz üzerinde bulunacağından erişim süresi çok daha hızlı olacaktır. Ayrıca büyük bir App aktif olmadığı durumlarda bile mesaj ve duyurular Mobil cihazınıza ulaşacaktır.

E-Ticaret Yapan İçin;
E-Ticaret yapan ve ciddi anlamda bu işi büyütmek isteyenler App’e önem vermek durumundalar. İstatistiklere göre Online Ticaret yapan firmaların Mobil Cihazlara uyumluluğu veya App’i olmadığı taktirde neredeyse %14,5 oranında ciroda kayıpları olduğu görülmekte. Kısaca E-Ticaret sayfanızı bir yıl içinde 52’gün kapatsanız da olur – olur mu?
E-Ticaret sayfaları için App’leirn ayrıca büyük avantajı; log-in bir kez olunur, tek bir ikona dokunma ile alış-verişe başlanır, ürünlere hızlı ulaşılır ve kolayca ödeme gerçekleştirilir.

Kurumsal Müşteriler;
Kurumsal Müşterilerin ne yüzlerce fanı var, nede yeni çıkacak Baklava Dilimli Sıva Köşe Profilinin hangi tarihte piyasaya çıkacağını merak eden yüzlerce müşterisi bulunmakta. Bu durumda Mobil App’e gerek var mı? Burada Responsive [Ölçeklenir] Web Sitelerin avantajlarını kullanmak çok daha mantıklı. Hem tek bir taşla [tek bir Web Sitesi ile] herkese ulaşılabilmekte, hem de farklı farklı mobil cihazlar için App kodlanmasından daha uygun.

// Sonuç:

App’ler ve Responsive [Ölçeklenir] Web Sitelerin farklı durumlara göre hazırlanış sebepleri bulunmakta. İyi tasarlanmış ve kodlanmış bir App yüksek düzeyde kullanım kolaylığı sağlar. App’ler her bir mobil cihaza özel tasarlanıp kodlanmakta. Ne yazık ki kullanıcı tarafından bulunması ve mobil cihaza yüklenmesi gerekmekte. App’ler E-Ticareti olumlu şekilde destekleyecektir, ancak bir app hiçbir zaman bir Web sitenin yerini tutmayacaktır ve maliyeti Responsive bir Web Sitesine göre kat ve kat daha yüksek olacaktır.
Responsive Web Sitelerin maliyeti daha uygundur ve sadece mobil cihazdaki kullanıcıya ulaşmakla kısıtlı kalmayacaktır - tüm internete erişimi olan kullanıcılara ulaşılacaktır.


Uzun lafın kısası; Sosyal Topluluk Siteniz yoksa, yüzlerce – binlerce fanınız yoksa, büyük hacimde E-Ticaret yapmıyorsanız, her zaman ilk tercihiniz Responsive Tasarlanan bir Web Sitesi olsun.


      edit

0 yorum:

Yorum Gönder