17 Temmuz 2014 Perşembe

Yayınlama Tarihi: Perşembe, Temmuz 17, 2014 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

"Herkesin" neden iyi bir Hedef Kitle olmadığına dair kısa bir yazı..


Hikaye:


Müşteri: "Benim bir 'xyz' ihtiyacım var." 

**[xyz dijital medya ile ilgili bir çok şey olabilir; Yeni bir Web Tasarım, Yeni bir kurumsal Katalog, Yeni bir Marketing Stratejisi, Yeni bir E-Mail Newsletter vs. vs.]

Biz: "Tabiki, yardımcı olabilirsek çok seviniriz." deriz ve konu ile ilgili biraz daha ayrıntı almaya nasıl bir şeyin üzerine çalışacağımızın taslağını aklımızda oluşturmaya çalışırız ve tabiki sorduğumuz sorulardan biri de "Hedef kitleniz kim olacak?" oluyor.

Müşteri: "Herkes, belli bir grup değil. Biz herkese hitap etmek istiyoruz."

Bunu duyunca başa döndüğümüzü biliyorum.

Benim Sorunum: [Aynı zamanda ajansın sorunu]
"Herkes" cevabı genelde "Herkesi" kast etmemektedir. Kim 7.2 milyar insanın ilgisini çekecek bir ürün üretebilir veya böyle bir hizmet verebilir? Benim aklıma ne böyle bir ürün ne de böyle bir hizmet geliyor.
Sonuç; müşterinin "herkes" olarak adlandırdığı hedef kitleyi tahmin etmek veya araştırma yapıp hedef kitleyi belirlemek durumundayız. Araştırma yapıp Hedef kitleyi müşterinin yardımı olmadan oluşturmaya çalıştığımızda 3-4 tur'da ancak doğru sonuca varabiliyoruz.

Çözüm 1 - Hedef kitleyi müşteri kendi belirler
İlk cevaplanması gereken soru; Sunulan hizmet - satılan ürün B2B - Yani Şirketler arası pazarlama mı, yoksa B2C - İşletmeden Tüketiciye verilen bir hizmet mi?

Çünkü burada ilk ayrım gerçekleşiyor. - B2B ve B2C müşteri kitlesi için İngilizce bir yazı kaynağı Wikipedia linkinden ulaşabilirsiniz - işletmeden Tüketiciye gerçekleştirilen hizmet ve satış çalışmaları için demografik, sosyo ekeonomik ve aliş veriş alışkanlıkları önem kazanmakta. Hangi ürünü kime satmaya çalıştığınızı belirlemeniz gerekiyor.
[Örneğin; işletmeden tüketiciye kadınlara yönelik bir ürün satmayı hedeflediğinizi düşünelim. Açık renkleri tercih etmeniz gerekir. Koyu renkleri, koyu ürün ambalajlarını, Koyu web sayfalarını kadınlar tercih etmemekte - bu da başka bir konu ilerde bununla ilgili de bir şeyler burada paylaşırız diye düşünüyorum].

Konu ile ilgili Müşterinin çok fazla bilgisi olmayabilir, ancak Ajansa bu bilgilerle oluşturmakta yardım edilmesi gerekir. Hangi bölge, hangi yaş grubu hedef. En basit bir jıngel bile bu hedef grubuna göre hazırlanacaktır.

Çözüm 2 - Dijiatl Medya Ajansı ile birlikte çalışmak
Muhtemelen her iki taraf için de en rahat çözüm. Her Proje'de olduğu gibi burada'da diyaloglarla yanlış anlaşılmalar önlenir ve hedefe çok daha kısa sürede ulaşılır. Müşteri hedef kitle ile ilgili taleplerini ve arzularını dile getirir, Ajans konuyu daha başarılı bir şekilde yoğurur.
Sonuç olarak Müşteri de Ajans da hedefe kısa yoldan ulaşır.

Çözüm 3 - Ajans'a işi vermek
Bazı durumlarda Müşterinin çok fazla zamanı olmayabilir. Bu durumda Ajans'a baştan durum izah edilir ve Ajansın "Müşteri Hedef Kitlesini" araştırmasını talep edebilir. Her şeyin olduğu gibi bunun da bir bedelinin olduğunu Müşteri benimsemeli.

Sonuç:
Hedef kitlesi, Ajans, Kampanya, Web Sitesi, Reklam... ...ve en önemlisi Müşteri için önemlidir. Yukarıda belirtilen çözümlerden birini tercih ettiğinizde; şunları elde etmiş olursunuz.
• Hedef kitleye göre optimize edilmiş bir Reklam Çalışması
• Stressiz ve ahenkli bir çalışma
• En iyi sonucu alan mutlu bir müşteri
• Projenin devamı ve başarılı bir çalışma için mutlu olan bir ajans

Mutlu bir çalışma dilerim..


      edit

0 yorum:

Yorum Gönder