21 Temmuz 2014 Pazartesi

Yayınlama Tarihi: Pazartesi, Temmuz 21, 2014 - Yayınlayan: ike | dijital medya ajansı, 0 Yorum

FLAT Tasarım herkesin bahsettiği kadar güzel bir şey mi?


Flat tasarım uzun zamandır artık sadece bir akım değil. Flat tasarım görselliğin kullanıcı ile en iyi interaksiyonun oluşturmasıdır. [Flat Tasarım örnekleri: Link ]

Adından da anlaşılacağı gibi “Flat Design”/”Flat Tasarım” aslında kullanıcının ıvır zıvıra takılmadan asıl konuya odaklanmasını sağlayan düz ve sade tasarımlardan almaktadır.
Eskiden Web Tasarımlarda (ki o tarihlerde daha akıllı cihazlar da pek yoktu piyasada); web sitenin ne kadar hareketli, gölgeler, flash animasyonlar, oradan oraya kayan yazılar, parlayan menüler ve benzer atraksiyonlar vardıysa şimdi tek gerçeklik var:

Minimal – Hızlı – Kullanışlı = FLAT

Microsoft Windows Phone 7 ile bu konuda büyük bir adım attı, Windows 8 ile tüm kullanıcılarını Metro Stil (Hm, artık metro stil de denmiyor – metro grubu ile isim konusunda sıkıntılar olmuştu. Artık .Modern diyorlar – neyse..) denen kutucuklarla  tanıştırdı. Facebook yıllardır minimal tasarımlar üzerinden çalışıyor ve kullanıcılarına azami kullanım kolaylığı sağlamaya çalışıyor. Google ve Apple tasarım ve kolay kullanım konusunda çok büyük bir ekiple her gün yeni kullanım alışkanlıkları edinmemizi sağlıyor…

Flat Tasarımda kullanıcı olayın en önemli kısmına yönlendirilmeye çalışılıyor – İçeriğe. Ne tasarım, ne yanan dönen ikonlar sadece içerik.

21’inci yüzyılda artık zaman herkes için çok kısıtlı, mobil cihazların hayatımıza girmesi ile bilgiye anında ulaşmak, hızlıca beklemeden ulaşmak – sayfada uzun uzun aramadan aradığımız bilgiye ulaşmak istiyoruz.

// Yani? Flat iyi bir şey mi?

EVET! Günümüze uygun, hızlı, minimal ve bilgiye odaklanmamızı sağlayan bir tasarım modelini için kim aksini söyleyebilir ki? 

ANCAK: Flat tasarım denince de Grafik Tasarımcının [ve Front End Designer’in] yan gelip yatması anlamına gelmiyor. Sayfa üzerindeki yazıların font'undan, Menü Dizininden, Sayfa içeriğin düzenlenmesinden renklerin kontrastına kadar dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmakta.

Not: En güzel Web Tasarım - En güzel Web sitesi yavaş çalışan bir sunucu üzerinde host edildiğinde kullanıcının keyfini kaçıracaktır. [Sunucu hızı ile ilgili de başka bir zaman bir yazı düşünüyorum.].


      edit

0 yorum:

Yorum Gönder